top of page
Yıldız Tar

Yıldız Tar

2013 yılında gazeteciliğe başladı. Etkin Haber Ajansı'nda editör, Özgür Radyo'da program yapımcısı ve sunucusu olarak çalıştıktan sonra 2014'ten beri Türkiye'deki tek LGBTİ+ internet gazetesi olan KaosGL.org'ta sırasıyla muhabir, editör ve yayın yönetmeni olarak çalıştı. Halen bu görevi sürdürüyor. Sol, sosyalist siyasi partilerle LGBTİ+ hakları üzerine röportajları "Yoldaş Ben İbneyim" başlığıyla, trans kadınlarla röportajları "Dönmelere Doyamadık" ve Türkiye'deki LGBTİ+ hareketinin tarihine ilişkin sözlü tarih çalışması "Patikalar: Resmî Tarihe Çentik" ismiyle kitaplaştı. Kaos GL Derneği'nin senelik medya izleme raporunu kaleme alıyor. Çeşitli gazete, dergi ve dijital mecralarda LGBTİ+ hakları, hafıza çalışmaları, edebiyat, nefret söylemi ve medya okur yazarlığı üzerine yazıları yayınlandı.

 

Yıldız Tar started journalism in 2013. After working as an editor at Etkin News Agency and as a program producer and presenter at Özgür Radio, they have worked as a reporter, editor and editor-in-chief at KaosGL.org, the only LGBTI+ internet newspaper in Turkey since 2014. Tar continues working as the Media and Communication Program Coordinator of Kaos GL Association. Tars interviews with left-wing and socialist political parties on LGBTI+ rights were published in their book titled Yoldaş Ben İbneyim: Solun LGBT ile İmtihanı (Comrade I am Faggot). Tars another book titled Dönmelere Doyamadık", Translar Vardır” consists of  their interviews with trans women in Turkey. Patikalar: Resmi Tarihe Çentik” (Trails: Hacking the Official History) is an oral history study on the history of the LGBTI+ movement in Turkey. 

 

Yıldız Tar writes the annual media monitoring report for the Kaos GL Association. Tars articles on LGBTI+ rights, memory studies, literature, hate speech and media literacy have been published in various newspapers, magazines, and digital media.

bottom of page