top of page
Hande Büyüknisan

Hande Büyüknisan

2017de ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetiminden mezun oldu, aynı yıl Galatasaray Üniversitesinde Siyaset Bilimi yüksek lisansına başladı. Tezini Genç Beyaz Yakalı Kadınların Kamusal Mekan Deneyimleri: Kadıköy Örneğibaşlığı ile sundu. Çeşitli Sivil Toplum Örgütlerinde cinsiyet çeşitliği, göç ve yoksulluk projelerinde çalıştı. İlgilendiği temel alanlar kent çalışmaları, toplumsal cinsiyet ve özellikle bu ikisinin kesişimiyle ortaya çıkan feminist coğrafyadır.

 

Hande Büyüknisan graduated from the Department of Political Science and Public Administration at Middle East Technical University (ODTÜ) in 2017, and in the same year, she began her master's studies in Political Science at Galatasaray University. She presented her thesis on "Public Space Experiences of Young White-Collar Women: The Case of Kadıköy."


She has worked on gender diversity, migration, and poverty projects in various non-governmental organizations. Her primary areas of interest include urban studies, gender studies, and particularly feminist geography emerging from the intersection of these two fields.

bottom of page