top of page
Cihan Erdal

Cihan Erdal

Cihan Erdal, Carleton Üniversitesi Sosyoloji ve Antropoloji Bölümü'nde doktora adayıdır. Araştırma alanları arasında toplumsal hareketler, aktivist gençlik kültürleri, gençlik sosyolojisi, kolektif bellek ve zamansallık, neoliberalizm, kesişimsellik, yurttaşlık, ve sosyal politika yer almaktadır.


Erdal'ın devam etmekte olan doktora araştırma projesi, 2008’den günümüze Atina, Berlin, İstanbul ve Paris'te radikal toplumsal değişim için mücadele eden aktivist gençlerin deneyimleri, politik öznellikleri ve tahayyülleri üzerine odaklanmaktadır. Erdal'ın araştırması, Avrupa çapında neoliberal, otoriter, sağcı-popülist vizyonlara meydan okuyan genç aktivistlerin ve gençlerin önderliğindeki aktivizmin imkanları ve sınırlılıklarının daha derinlikli anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.


Erdal, 2020 yılında Kanada Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler Araştırma Konseyi tarafından verilen (SSHRC) Doktora Araştırma Ödülü'nü kazandı. Halen Ottawa merkezli Kentsel Gençlik Araştırmaları Merkezi'nin (Centre for Urban Youth Research) koordinatörüdür. Erdal, Dr. Öndercan Muti ile yürütmekte olduğu “19 Ocak Kuşağını Anlamak” konulu araştırmasıyla 2021 yılında Hrant Dink Vakfı Tarih ve Hafıza Araştırma Fonu'na layık görüldü.


Ayrıca, Prof. Jacqueline Kennelly ile birlikte Anglo-Amerikan (neo)liberal demokrasilerde (ABD, Avustralya, İngiltere, Kanada, Yeni Zelanda) yurttaşlık eğitimi üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

bottom of page